POLYDACTYL

POLYDACTYL

MAINE COON POLYDACTYL

 

    MYSTERY P KOTY THOMASA*PL

RASA NA ŚWIECIE

Kluczowym Maine coon poly był kocur w amerykańskiej hodowli Dirigo,  CH Dirigo Swift River Ruffian,  jego syn, Dirigo Amos P. urodził się jesienią 1995 roku. Amos,, wciąż jest najlepszą pulą genetyczną i zawiera najlepsze cechy wszystkich Maine Coonów na przestrzeni wieków. 
Fundacyjna kotka Tuffy i jej syn byli pierwszym źródłem poli Maine Coon Dirigo. Kilka lat później z Dirigo Phoebe zaczęła następne pokolenie fundacyjnych, zarejestrowanych polydactylowych kotów Maine Coon.

Kiedy uznano rasę maine coon, polidaktyle stanowiły aż 40% osobników w tej rasie.

Mieszkańcy północno-wschodniej części USA (Nowa Anglia) uważają, że polydactyl maine coon jest rodzimym kotem ich ziemi. Są pewni, że te koty są doskonałymi myśliwymi, ponieważ dodatkowe palce sprawiają, że stają się bardziej stabilne, wytrwałe, zręczne i pozwalają im poruszać się łatwiej w głębokich śniegach w zimie. Mówiono, nawet że korzystały z swoich nadwymiarowych łap do łapania żywych ryb prosto ze strumieni i przynosiły je do swoich ludzkich rodzin w głodnych latach. Polydactyle zostały bardzo docenione przez żeglarzy za ich rzadkie zdolności w łapaniu myszy i szczurów. Często towarzyszyły podróżnym i były uważane za szczęśliwy znak. Mówi się że Polydactyle maine coon są bardzo inteligentne i bardziej "ludzkie" w porównaniu do zwykłych kotów. Jednak większość ludzi nawet nie podejrzewa, że ​​kiedyś polidaktyle składały się na znaczną część pierwotnej populacji rdzennej (do 40%) i tradycyjnie uważano ją za jej integralną część. Ich liczba była szczególnie duża w regionie Bostonu, gdzie obecnie stanowią około 12%.

Kot Maine Coon został uznany za rasę narodową Kanady  . Po raz pierwszy pokazano go na wystawie w   1860 r. W 1976 utworzono Maine Coon Breeders and Franciers Association i uznano rasę w USA. .  Fife uznała ją oficjalnie w 1983.

POLYDACTYLIZM

Zwykły kot ma 5 palców na każdej przedniej łapie i 4 na każdej tylnej stopie. Polydactyle mają zazwyczaj jeden lub dwa dodatkowe palce na każdej łapie. Ich konfiguracja również jest inna. Gen Pd (polydactylie) jest autosomalnym niekompletnym genem dominującym, tzn. Wyraża się w 40-50% przypadków i nie jest powiązany z płcią. Jednocześnie zauważono, że kociak polidaktylowy może się urodzić tylko wtedy, gdy jeden z rodziców był również polidaktylem. Gen ma pełną lub prawie pełną penetrację, co oznacza, że ​​jeśli kot nie wyraża cechy, jest wolny od genu Pd. Polydactylia jest raczej powszechną anomalią wśród kotów nie wyrządzającą szkody ich zdolnościom fizycznym. Jedynym problemem zwykle wymienianym przez właścicieli polidaktyli jest konieczność częstszego przycinania pazurów na dodatkowych palcach.Ponadto potomkowie polidaktyli mają bardziej surową i szeroką (zwłaszcza w klatce piersiowej i przednich kończynach) strukturę kości w porównaniu do kociąt otrzymanych od zwykłych rodziców.

Łapy kota normalnego

Łapy kota polydactyla

Polidaktylia jest naturalną mutacją, która występuje również u innych gatunków. Jest wiele badań naukowych, obecnych i przeszłych, które  dowodzą, że jest to nieszkodliwa cecha. Polidaktylia w Maine Coon jest cechą dominującą, więc decyzja o rozmnażaniu z poly lub unikaniu poly jest łatwa do wykonania, ponieważ co najmniej jeden rodzic musi być poly, aby były kocięta poly. Kocięta pochodzące z połączenia Maine Coon i Maine  Coon Polydactyl dadzą zmienne proporcje kociąt , ale statystycznie będzie to wynosić do 50% poli i 50% non-poly. Tradycyjnie w nazwie rodowodu umieszcza się P lub PP, aby pokazać, że kot jest polidaktylem 

Na początku XX wieku rasa zniknęła z wystaw. Kot perski i inne egzotyczne koty przybyły do ​​Ameryki i były bardziej interesujące. W związku z tym ciężkie czasy dla rasy. W 1959 r. Rasa została uznana za wymarłą . To sprawiło,  że hodowcy zaczęli dążyć do odtworzenia tej rasy.

Zauważyli oni bowiem, że ta odmiana kotów maine coon charakteryzuje się masywniejszym kośćcem, niejednokrotnie większym wzrostem, lepszym zdrowiem i odmiennym zachowaniem, niż pozostałe standardowe koty maine coon. Historia mówi, że koty te dokarmiały swoje ludzkie rodziny złowionymi przez siebie i przynoszonymi do domów rybami.

Koty te jednak w rzeczywistości są bardziej bystre, ich zachowania wykazują logiczne rozumowanie a ich usposobienie jest pogodne.

Polydactyl  Maine Coon to ciekawski i kochający kot, choć nie są one dobrze znane wszystkim miłośnikom kotów. Jest to rasowy kot  Maine Coon, posiadający dodatkowe palce. Normalny kot ma pięć palcy  na przednich łapach i cztery palce na tylnych łapach, ale kot polidaktyl może mieć do siedmiu palcy na każdej łapie (maksymalnie osiem co jest rzadkim wyjątkiem).

Jesteśmy bardzo dumni ,iż nasza kotka przywieziona z Holandii Aniek PP Bloomingcoons ma w ósmym  pokoleniu koty opisane wyżej Amos Dirigo,Tuffy Dirigo a w siódmym koty fundacyjne Praylyne. Mamy zaszczyt rozmnażać  najlepsze geny MCO poly  i MCO

CH Dirigo Swift River RuffianMCO d 09 23, 1987-06-18

 

 

Koty rasy Maine Coon Polydactyl odgrywają ważną rolę w dziedzictwie rasy Maine Coon i dodają różnorodne rodowody do puli genów. Są one używane we wszystkich rodzajach krycia, niezależnie od tego, czy są one podstawą, krzyżówką, czy linią pokazową.

 

Więcej publikacji:

MORE DETAILED INFORMATION

Articles on the subject:

(Courtesy of PolyStandard Group)